Premier Esports Betting & Live Streams
Comprehensive tournament coverage for CS2, Dota 2, and LoL with fast payouts.
Visit BetOnline Esports Official Portal →Premier Esports Betting & Live Streams
Comprehensive tournament coverage for CS2, Dota 2, and LoL with fast payouts.
Visit BetOnline Esports Official Portal →Matematiske Kerneparametre og Officielle Spil-timere
- P (%) = (1 / Odds) × 100 — Ethvert pre-match- eller live-marked i esport — uanset om det gælder vinderen af en Best-of-3-serie, rundetotalen i Counter-Strike 2 MR12 eller første Roshan i Dota 2 — afspejler en implicit sandsynlighed plus en indbygget bookmakermargin (overround eller vig).
- EV = (P × (Odds – 1)) – (1 – P) — For at isolere den reelle forventede værdi (+EV) normaliserer vores model først markedsoddsene ved at dividere hvert udfalds rå sandsynlighed med den samlede markedssum (hvilket giver 50.
- MR12 (24 · $800 · $1400–$3400 · 115 sec / 40 sec C4) · Dota 2 (20 min / 8–11 min / 5 min) · LoL (6 min / 14 min / 20 min) · Valorant (100 sec / 45 sec / 7 sec).
Analysekonsol: Decimalodds, Margin (Overround) og Forventet Værdi (EV)
- 1. Break-Even (%) = (1 / Decimalodds) × 100 | Overround (%) = [(1 / Odds A) + (1 / Odds B) – 1] × 100
- 2. No-Vig (%) = P_raw / (P_A + P_B) × 100 [1.90 vs 1.90 → 52.63% / 1.0526 = 50.00%]
- 3. EV (%) = [(P_model × Decimalodds) – 1] × 100 = [P × (Odds – 1) – (1 – P)] × 100
- 4. Quarter-Kelly (0.25x) = 0.25 × [((Odds – 1) × P – (1 – P)) / (Odds – 1)] × 100
Sådan Fungerer Modellen for Oddskonvertering og Forventet Værdi (EV)
Ethvert pre-match- eller live-marked i esport — uanset om det gælder vinderen af en Best-of-3-serie, rundetotalen i Counter-Strike 2 MR12 eller første Roshan i Dota 2 — afspejler en implicit sandsynlighed plus en indbygget bookmakermargin (overround eller vig). Når to jævnbyrdige hold prises til 1.90 mod 1.90 i decimalodds, har hver side en rå implicit sandsynlighed på 1 / 1.90 = 52.63%. Tilsammen giver de to sider 105.26%, hvilket svarer til en markedsmargin på 5.26%. Uden at fratrække denne margin på 5.26% vil analytikeren overvurdere markedets reelle sandsynlighed.
For at isolere den reelle forventede værdi (+EV) normaliserer vores model først markedsoddsene ved at dividere hvert udfalds rå sandsynlighed med den samlede markedssum (hvilket giver 50.00% fair sandsynlighed i et balanceret 1.90 / 1.90-marked). Dernæst sammenlignes vores uafhængige modelsandsynlighed — udledt af verificeret map-statistik, holdopstillingsstabilitet (5 startere + 1 registreret stand-in) og officiel patch-økonomi — med det tilbudte odds. Når den reelle vinderchance overstiger break-even-grænsen, giver formlen EV = (P × (Odds – 1)) – (1 – P) en positiv matematisk forventning.
Referencetabel: Decimalodds, Break-Even-grænse og +EV-krav
| Decimalodds | Break-Even (%) | Model % (+3% EV) | Typisk Esport Markedskontekst |
|---|---|---|---|
| 1.40 | 71.43% | 73.57% (+3.0% EV) | Bo3 Tier-1 · MR12 ($800 / $1400–$3400) |
| 1.65 | 60.61% | 62.42% (+3.0% EV) | CS2 / Valorant MR12 (-2.5 Handicap · 24 rds) |
| 1.90 | 52.63% | 54.21% (+3.0% EV) | 50/50 Bo3 (1.90 vs 1.90 · 52.63% Break-Even) |
| 2.10 | 47.62% | 49.05% (+3.0% EV) | Bo3 / Roshan (8–11 min) · Baron Nashor (20 min) |
| 2.50 | 40.00% | 41.20% (+3.0% EV) | Map 3 Decider / Force-Buy ($2700 AK-47 vs $2900 M4A1-S) |
| 3.20 | 31.25% | 32.19% (+3.0% EV) | Bo3 2:1 / Major ($1,250,000) & Champions ($2,250,000) |
Officiel Spiløkonomi og Objekt-timere der Styrer Liveodds
Præcis sandsynlighedsberegning i live esport kræver, at enhver kalkulation forankres i officielle udviklerregler. I Counter-Strike 2 fastsætter Valves officielle MR12-format (counter-strike.net, Liquipedia CS2, HLTV.org) ordinær spilletid til 24 runder (12 pr. halvleg), $800 i startpenge, en femtrins tabsbonusstige fra $1400 til $3400 ($1400, $1900, $2400, $2900, $3400), rundetid på 1 min 55 sec (115 sec) og C4-bombetimer på 40 sec (5 sec desarmering med kit til $400, 10 sec uden). Da CT-rifler koster $2900 (M4A1-S) eller $3000 (M4A4) mod $2700 for AK-47 og $4750 for AWP, ændrer en tabt våbenrunde ved en $1,250,000 CS2 Major straks sandsynligheden for at dække rundehandicap.
I MOBA-titler skifter vindersandsynligheden omkring faste kort-timere. Ifølge Dota2.com og OpenDota.com genererer Lotus Pool i Dota 2 frugt hvert 3 min, Twin Gate-rotationer tager 3 sec, Wisdom Runes dukker op hvert 7 min, Tormentor ved 20 min, og Roshan genopstår mellem 8 min og 11 min med 5 min (300 sec) Aegis-varighed. I League of Legends (LoL Esports, gol.gg) dukker Voidgrubs op ved 5 min / 6 min, tårnplader falder ved 14 min, drager genopstår hvert 5 min, og Baron Nashor dukker op ved 20 min med en 3 min (180 sec) buff. I Valorant VCT (playvalorant.com, VLR.gg) varer hver runde 100 sec, Spike-timeren er 45 sec med 7 sec desarmering (3.5 sec halvvejs), økonomien går fra 800 til 9000 kreditter, og Valorant Champions har en præmiepulje på $2,250,000.
Officielle Telemetriparametre til Sandsynlighedsmodellering
| Titel og Officiel Kilde | Økonomi- og Rundeparameter | Objekt-timere og Udstyrspriser | Effekt på Livemodel |
|---|---|---|---|
| Counter-Strike 2 (counter-strike.net / HLTV.org) | MR12 (24) · $800 · $1400–$3400 ($1400, $1900, $2400, $2900, $3400) | M4A1-S $2900 · M4A4 $3000 · AK-47 $2700 · AWP $4750 · 115 sec / C4 40 sec (5 sec / 10 sec) | $1,250,000 CS2 Major · 5+1 Roster · 4 × 30 sec |
| Dota 2 (dota2.com / OpenDota.com) | Tormentor 20 min · Wisdom Runes 7 min · Lotus Pool 3 min | Roshan 8 min – 11 min · Aegis 5 min (300 sec) · Twin Gate 3 sec | Net Worth & High-Ground Siege EV |
| League of Legends (lolesports.com / gol.gg) | Voidgrubs 5 min / 6 min · Turret Plates 14 min | Baron Nashor 20 min · Buff 3 min (180 sec) · Dragon 5 min | Gold Conversion & Structure Objective EV |
| Valorant VCT (playvalorant.com / VLR.gg) | 100 sec · 800–9000 credits · 24 rds | Spike 45 sec · Defuse 7 sec (3.5 sec) · $2,250,000 Champions | VCT Retake & Ultimate Orb Economy EV |
Trin-for-trin Regneeksempel og Quarter-Kelly Bankroll-styring
Lad os gennemgå et konkret regneeksempel fra en Best-of-3-serie ved en $1,250,000 CS2 Major, hvor Hold A tilbydes til 2.10 i decimalodds og Hold B til 1.75. Først beregner vi rå implicit sandsynlighed: Hold A har 1 / 2.10 = 47.62% og Hold B har 1 / 1.75 = 57.14%. Summen på 104.76% viser en bookmakermargin på 4.76%. Når marginen fjernes, er de fair markedssandsynligheder (no-vig) 45.46% for Hold A og 54.54% for Hold B. Hvis vores taktiske model — baseret på 24 runder MR12, $800 startpenge, $1400–$3400 tabsbonus og bekræftet 5-mands startopstilling — vurderer Hold As reelle vinderchance til 51.00%, giver formlen: EV = (0.51 × (2.10 – 1)) – (1 – 0.51) = 0.561 – 0.490 = +0.071, altså +7.10% forventet værdi (+EV).
Ved at anvende Quarter-Kelly-multiplikatoren (0.25x) på denne fordel på +7.10% EV reduceres den fulde Kelly-brøk f* = 0.071 / 1.10 = 6.45% til en anbefalet allokering på 1.61% af analysekapitalen. Denne disciplin beskytter mod naturlig varians i 115 sec CS2-runder, 40 sec C4-situationer, 20 min Dota 2 Tormentor-kampe og 100 sec Valorant-runder. Kontroller altid bekræftede holdopstillinger (5 startere + 1 stand-in og 4 × 30 sec taktiske pauser) samt LAN-hardware (540 Hz / 1.85 ms skærme og 8000 Hz / 0.125 ms mus) i vores oversigter.
Præcis sandsynlighedsberegning i live esport kræver, at enhver kalkulation forankres i officielle udviklerregler. I Counter-Strike 2 fastsætter Valves officielle MR12-format (counter-strike.net, Liquipedia CS2, HLTV.org) ordinær spilletid til 24 runder (12 pr. halvleg), $800 i startpenge, en femtrins tabsbonusstige fra $1400 til $3400 ($1400, $1900, $2400, $2900, $3400), rundetid på 1 min 55 sec (115 sec) og C4-bombetimer på 40 sec (5 sec desarmering med kit til $400, 10 sec uden). Da CT-rifler koster $2900 (M4A1-S) eller $3000 (M4A4) mod $2700 for AK-47 og $4750 for AWP, ændrer en tabt våbenrunde ved en $1,250,000 CS2 Major straks sandsynligheden for at dække rundehandicap. Lad os gennemgå et konkret regneeksempel fra en Best-of-3-serie ved en $1,250,000 CS2 Major, hvor Hold A tilbydes til 2.10 i decimalodds og Hold B til 1.75. Først beregner vi rå implicit sandsynlighed: Hold A har 1 / 2.10 = 47.62% og Hold B har 1 / 1.75 = 57.14%. Summen på 104.76% viser en bookmakermargin på 4.76%. Når marginen fjernes, er de fair markedssandsynligheder (no-vig) 45.46% for Hold A og 54.54% for Hold B. Hvis vores taktiske model — baseret på 24 runder MR12, $800 startpenge, $1400–$3400 tabsbonus og bekræftet 5-mands startopstilling — vurderer Hold As reelle vinderchance til 51.00%, giver formlen: EV = (0.51 × (2.10 – 1)) – (1 – 0.51) = 0.561 – 0.490 = +0.071, altså +7.10% forventet værdi (+EV).
I MOBA-titler skifter vindersandsynligheden omkring faste kort-timere. Ifølge Dota2.com og OpenDota.com genererer Lotus Pool i Dota 2 frugt hvert 3 min, Twin Gate-rotationer tager 3 sec, Wisdom Runes dukker op hvert 7 min, Tormentor ved 20 min, og Roshan genopstår mellem 8 min og 11 min med 5 min (300 sec) Aegis-varighed. I League of Legends (LoL Esports, gol.gg) dukker Voidgrubs op ved 5 min / 6 min, tårnplader falder ved 14 min, drager genopstår hvert 5 min, og Baron Nashor dukker op ved 20 min med en 3 min (180 sec) buff. I Valorant VCT (playvalorant.com, VLR.gg) varer hver runde 100 sec, Spike-timeren er 45 sec med 7 sec desarmering (3.5 sec halvvejs), økonomien går fra 800 til 9000 kreditter, og Valorant Champions har en præmiepulje på $2,250,000. Ved at anvende Quarter-Kelly-multiplikatoren (0.25x) på denne fordel på +7.10% EV reduceres den fulde Kelly-brøk f* = 0.071 / 1.10 = 6.45% til en anbefalet allokering på 1.61% af analysekapitalen. Denne disciplin beskytter mod naturlig varians i 115 sec CS2-runder, 40 sec C4-situationer, 20 min Dota 2 Tormentor-kampe og 100 sec Valorant-runder. Kontroller altid bekræftede holdopstillinger (5 startere + 1 stand-in og 4 × 30 sec taktiske pauser) samt LAN-hardware (540 Hz / 1.85 ms skærme og 8000 Hz / 0.125 ms mus) i vores oversigter.
Sammenhold dine beregninger med vores livekataloger på EsportsSignal: Live Kampcenter · Hold og Truppen · Turneringer · Pro-ranglister · Meta-analyse · Esport Nyheder.