Premier Esports Betting & Live Streams
Comprehensive tournament coverage for CS2, Dota 2, and LoL with fast payouts.
Visit BetOnline Esports Official Portal →Premier Esports Betting & Live Streams
Comprehensive tournament coverage for CS2, Dota 2, and LoL with fast payouts.
Visit BetOnline Esports Official Portal →Βασικές Μαθηματικές Παράμετροι & Επίσημα Χρονόμετρα Αγώνων
- P (%) = (1 / Odds) × 100 — Κάθε pre-match ή live αγορά στα esports — είτε αφορά τον νικητή μιας σειράς Best-of-3, το σύνολο γύρων στο σύστημα MR12 του Counter-Strike 2 είτε τον πρώτο Roshan στο Dota 2 — ενσωματώνει μια τεκμαιρόμενη πιθανότητα συν το περιθώριο του παρόχου (γκανιότα ή overround).
- EV = (P × (Odds – 1)) – (1 – P) — Για την απομόνωση της πραγματικής αναμενόμενης αξίας (+EV), το μοντέλο μας πρώτα κανονικοποιεί τις αποδόσεις διαιρώντας την ακαθάριστη πιθανότητα κάθε σημείου με το συνολικό άθροισμα της αγοράς (δίνοντας 50.
- MR12 (24 · $800 · $1400–$3400 · 115 sec / 40 sec C4) · Dota 2 (20 min / 8–11 min / 5 min) · LoL (6 min / 14 min / 20 min) · Valorant (100 sec / 45 sec / 7 sec).
Κονσόλα Ανάλυσης: Δεκαδικές Αποδόσεις, Γκανιότα (Overround) & Αναμενόμενη Αξία (EV)
- 1. Break-Even (%) = (1 / Δεκαδική Απόδοση) × 100 | Overround (%) = [(1 / Odds A) + (1 / Odds B) – 1] × 100
- 2. No-Vig (%) = P_raw / (P_A + P_B) × 100 [1.90 vs 1.90 → 52.63% / 1.0526 = 50.00%]
- 3. EV (%) = [(P_model × Δεκαδική Απόδοση) – 1] × 100 = [P × (Odds – 1) – (1 – P)] × 100
- 4. Quarter-Kelly (0.25x) = 0.25 × [((Odds – 1) × P – (1 – P)) / (Odds – 1)] × 100
Πώς Λειτουργεί το Μοντέλο Μετατροπής Αποδόσεων και Αναμενόμενης Αξίας (EV)
Κάθε pre-match ή live αγορά στα esports — είτε αφορά τον νικητή μιας σειράς Best-of-3, το σύνολο γύρων στο σύστημα MR12 του Counter-Strike 2 είτε τον πρώτο Roshan στο Dota 2 — ενσωματώνει μια τεκμαιρόμενη πιθανότητα συν το περιθώριο του παρόχου (γκανιότα ή overround). Όταν δύο ισοδύναμες ομάδες προσφέρονται σε δεκαδικές αποδόσεις 1.90 έναντι 1.90, κάθε πλευρά έχει ακαθάριστη τεκμαιρόμενη πιθανότητα 1 / 1.90 = 52.63%. Το άθροισμα των δύο πλευρών φτάνει το 105.26%, γεγονός που δείχνει γκανιότα 5.26%. Χωρίς την αφαίρεση αυτού του 5.26%, ο αναλυτής υπερεκτιμά την πραγματική πιθανότητα της αγοράς.
Για την απομόνωση της πραγματικής αναμενόμενης αξίας (+EV), το μοντέλο μας πρώτα κανονικοποιεί τις αποδόσεις διαιρώντας την ακαθάριστη πιθανότητα κάθε σημείου με το συνολικό άθροισμα της αγοράς (δίνοντας 50.00% δίκαιη πιθανότητα σε μια ισορροπημένη αγορά 1.90 / 1.90). Στη συνέχεια, συγκρίνουμε την ανεξάρτητη εκτίμηση του μοντέλου μας — που προκύπτει από επαληθευμένα στατιστικά χαρτών, σταθερότητα πεντάδας (5 βασικοί + 1 αναπληρωματικός stand-in) και την επίσημη οικονομία του patch — με την προσφερόμενη απόδοση. Όταν η πραγματική πιθανότητα νίκης υπερβαίνει το όριο break-even, η εξίσωση EV = (P × (Απόδοση – 1)) – (1 – P) αποδίδει θετική μαθηματική προσδοκία.
Πίνακας Αναφοράς: Δεκαδικές Αποδόσεις, Όριο Break-Even και Απαίτηση +EV
| Δεκαδική Απόδοση | Break-Even (%) | Μοντέλο % (+3% EV) | Τυπικό Πλαίσιο Αγοράς Esports |
|---|---|---|---|
| 1.40 | 71.43% | 73.57% (+3.0% EV) | Bo3 Tier-1 · MR12 ($800 / $1400–$3400) |
| 1.65 | 60.61% | 62.42% (+3.0% EV) | CS2 / Valorant MR12 (-2.5 Handicap · 24 rds) |
| 1.90 | 52.63% | 54.21% (+3.0% EV) | 50/50 Bo3 (1.90 vs 1.90 · 52.63% Break-Even) |
| 2.10 | 47.62% | 49.05% (+3.0% EV) | Bo3 / Roshan (8–11 min) · Baron Nashor (20 min) |
| 2.50 | 40.00% | 41.20% (+3.0% EV) | Map 3 Decider / Force-Buy ($2700 AK-47 vs $2900 M4A1-S) |
| 3.20 | 31.25% | 32.19% (+3.0% EV) | Bo3 2:1 / Major ($1,250,000) & Champions ($2,250,000) |
Επίσημη Οικονομία Παιχνιδιών και Χρονόμετρα Αντικειμενικών Στόχων στις Live Αποδόσεις
Η ακριβής εκτίμηση πιθανοτήτων σε ζωντανή ροή απαιτεί την εφαρμογή των επίσημων κανονισμών των δημιουργών. Στο Counter-Strike 2, η επίσημη μορφή MR12 της Valve (counter-strike.net, Liquipedia CS2, HLTV.org) ορίζει την κανονική διάρκεια σε 24 γύρους (12 ανά ημίχρονο), αρχικό κεφάλαιο $800, κλίμακα μπόνους ήττας 5 επιπέδων από $1400 έως $3400 ($1400, $1900, $2400, $2900, $3400), διάρκεια γύρου 1 min 55 sec (115 sec) και χρονόμετρο βόμβας C4 στα 40 sec (απενεργοποίηση 5 sec με kit αξίας $400 ή 10 sec χωρίς). Επειδή τα τυφέκια CT κοστίζουν $2900 (M4A1-S) ή $3000 (M4A4) έναντι $2700 για το AK-47 και $4750 για το AWP, η απώλεια ενός κρίσιμου γύρου σε Major τουρνουά επάθλου $1,250,000 μεταβάλλει άμεσα την πιθανότητα κάλυψης του χάντικαπ.
Στους τίτλους MOBA, η πιθανότητα νίκης μεταβάλλεται γύρω από αυστηρά χρονόμετρα χάρτη. Σύμφωνα με τα Dota2.com και OpenDota.com, στο Dota 2 το Lotus Pool παράγει καρπούς κάθε 3 min, η τηλεμεταφορά Twin Gate διαρκεί 3 sec, τα Wisdom Runes εμφανίζονται κάθε 7 min, ο Tormentor στα 20 min και ο Roshan αναγεννάται μεταξύ 8 min και 11 min με διάρκεια Aegis 5 min (300 sec). Στο League of Legends (LoL Esports, gol.gg), τα Voidgrubs εμφανίζονται στα 5 min / 6 min, οι πλάκες πύργων πέφτουν στα 14 min, οι δράκοι αναγεννώνται κάθε 5 min και ο Baron Nashor εμφανίζεται στα 20 min με ενίσχυση 3 min (180 sec). Στο Valorant VCT (playvalorant.com, VLR.gg), ο γύρος διαρκεί 100 sec, το Spike εκρήγνυται σε 45 sec με 7 sec απενεργοποίηση (3.5 sec στο μισό), η οικονομία κυμαίνεται από 800 έως 9000 credits και το έπαθλο του Valorant Champions ανέρχεται σε $2,250,000.
Επίσημες Παράμετροι Τηλεμετρίας για Μοντελοποίηση Πιθανοτήτων
| Τίτλος & Επίσημη Πηγή | Παράμετρος Οικονομίας & Γύρου | Χρονόμετρα Στόχων & Κόστος Εξοπλισμού | Επίδραση στο Live Μοντέλο |
|---|---|---|---|
| Counter-Strike 2 (counter-strike.net / HLTV.org) | MR12 (24) · $800 · $1400–$3400 ($1400, $1900, $2400, $2900, $3400) | M4A1-S $2900 · M4A4 $3000 · AK-47 $2700 · AWP $4750 · 115 sec / C4 40 sec (5 sec / 10 sec) | $1,250,000 CS2 Major · 5+1 Roster · 4 × 30 sec |
| Dota 2 (dota2.com / OpenDota.com) | Tormentor 20 min · Wisdom Runes 7 min · Lotus Pool 3 min | Roshan 8 min – 11 min · Aegis 5 min (300 sec) · Twin Gate 3 sec | Net Worth & High-Ground Siege EV |
| League of Legends (lolesports.com / gol.gg) | Voidgrubs 5 min / 6 min · Turret Plates 14 min | Baron Nashor 20 min · Buff 3 min (180 sec) · Dragon 5 min | Gold Conversion & Structure Objective EV |
| Valorant VCT (playvalorant.com / VLR.gg) | 100 sec · 800–9000 credits · 24 rds | Spike 45 sec · Defuse 7 sec (3.5 sec) · $2,250,000 Champions | VCT Retake & Ultimate Orb Economy EV |
Αριθμητικό Παράδειγμα Βήμα προς Βήμα και Διαχείριση Κεφαλαίου Quarter-Kelly
Ας εξετάσουμε ένα αναλυτικό αριθμητικό παράδειγμα από μια σειρά Best-of-3 σε CS2 Major $1,250,000, όπου η Ομάδα Α προσφέρεται σε απόδοση 2.10 και η Ομάδα Β σε απόδοση 1.75. Πρώτα υπολογίζουμε τις ακαθάριστες τεκμαιρόμενες πιθανότητες: η Ομάδα Α έχει 1 / 2.10 = 47.62% και η Ομάδα Β έχει 1 / 1.75 = 57.14%. Το άθροισμα 104.76% αποκαλύπτει γκανιότα 4.76%. Αφαιρώντας την γκανιότα, οι δίκαιες πιθανότητες (no-vig) είναι 45.46% για την Ομάδα Α και 54.54% για την Ομάδα Β. Εάν το τακτικό μας μοντέλο — λαμβάνοντας υπόψη τους 24 γύρους MR12, τα $800 εκκίνησης, το μπόνους $1400–$3400 και την επιβεβαιωμένη 5άδα — εκτιμά την πραγματική πιθανότητα της Ομάδας Α στο 51.00%, τότε: EV = (0.51 × (2.10 – 1)) – (1 – 0.51) = 0.561 – 0.490 = +0.071, δηλαδή +7.10% Αναμενόμενη Αξία (+EV).
Εφαρμόζοντας τον συντηρητικό συντελεστή Quarter-Kelly (0.25x) σε αυτό το πλεονέκτημα +7.10% EV, το πλήρες κλάσμα Kelly f* = 0.071 / 1.10 = 6.45% προσαρμόζεται σε συνιστώμενη τοποθέτηση 1.61% του αναλυτικού κεφαλαίου. Αυτή η πειθαρχία προστατεύει το κεφάλαιο από τη φυσική διακύμανση σε γύρους 115 sec του CS2, καταστάσεις 40 sec C4, μάχες Tormentor στα 20 min στο Dota 2 και γύρους 100 sec στο Valorant. Ελέγχετε πάντα τις επίσημες συνθέσεις (5 βασικοί + 1 αναπληρωματικός stand-in και 4 × 30 sec τακτικά τάιμ-άουτ) και τον εξοπλισμό LAN (οθόνες 540 Hz / 1.85 ms και ποντίκια 8000 Hz / 0.125 ms) στους καταλόγους μας.
Η ακριβής εκτίμηση πιθανοτήτων σε ζωντανή ροή απαιτεί την εφαρμογή των επίσημων κανονισμών των δημιουργών. Στο Counter-Strike 2, η επίσημη μορφή MR12 της Valve (counter-strike.net, Liquipedia CS2, HLTV.org) ορίζει την κανονική διάρκεια σε 24 γύρους (12 ανά ημίχρονο), αρχικό κεφάλαιο $800, κλίμακα μπόνους ήττας 5 επιπέδων από $1400 έως $3400 ($1400, $1900, $2400, $2900, $3400), διάρκεια γύρου 1 min 55 sec (115 sec) και χρονόμετρο βόμβας C4 στα 40 sec (απενεργοποίηση 5 sec με kit αξίας $400 ή 10 sec χωρίς). Επειδή τα τυφέκια CT κοστίζουν $2900 (M4A1-S) ή $3000 (M4A4) έναντι $2700 για το AK-47 και $4750 για το AWP, η απώλεια ενός κρίσιμου γύρου σε Major τουρνουά επάθλου $1,250,000 μεταβάλλει άμεσα την πιθανότητα κάλυψης του χάντικαπ. Ας εξετάσουμε ένα αναλυτικό αριθμητικό παράδειγμα από μια σειρά Best-of-3 σε CS2 Major $1,250,000, όπου η Ομάδα Α προσφέρεται σε απόδοση 2.10 και η Ομάδα Β σε απόδοση 1.75. Πρώτα υπολογίζουμε τις ακαθάριστες τεκμαιρόμενες πιθανότητες: η Ομάδα Α έχει 1 / 2.10 = 47.62% και η Ομάδα Β έχει 1 / 1.75 = 57.14%. Το άθροισμα 104.76% αποκαλύπτει γκανιότα 4.76%. Αφαιρώντας την γκανιότα, οι δίκαιες πιθανότητες (no-vig) είναι 45.46% για την Ομάδα Α και 54.54% για την Ομάδα Β. Εάν το τακτικό μας μοντέλο — λαμβάνοντας υπόψη τους 24 γύρους MR12, τα $800 εκκίνησης, το μπόνους $1400–$3400 και την επιβεβαιωμένη 5άδα — εκτιμά την πραγματική πιθανότητα της Ομάδας Α στο 51.00%, τότε: EV = (0.51 × (2.10 – 1)) – (1 – 0.51) = 0.561 – 0.490 = +0.071, δηλαδή +7.10% Αναμενόμενη Αξία (+EV).
Στους τίτλους MOBA, η πιθανότητα νίκης μεταβάλλεται γύρω από αυστηρά χρονόμετρα χάρτη. Σύμφωνα με τα Dota2.com και OpenDota.com, στο Dota 2 το Lotus Pool παράγει καρπούς κάθε 3 min, η τηλεμεταφορά Twin Gate διαρκεί 3 sec, τα Wisdom Runes εμφανίζονται κάθε 7 min, ο Tormentor στα 20 min και ο Roshan αναγεννάται μεταξύ 8 min και 11 min με διάρκεια Aegis 5 min (300 sec). Στο League of Legends (LoL Esports, gol.gg), τα Voidgrubs εμφανίζονται στα 5 min / 6 min, οι πλάκες πύργων πέφτουν στα 14 min, οι δράκοι αναγεννώνται κάθε 5 min και ο Baron Nashor εμφανίζεται στα 20 min με ενίσχυση 3 min (180 sec). Στο Valorant VCT (playvalorant.com, VLR.gg), ο γύρος διαρκεί 100 sec, το Spike εκρήγνυται σε 45 sec με 7 sec απενεργοποίηση (3.5 sec στο μισό), η οικονομία κυμαίνεται από 800 έως 9000 credits και το έπαθλο του Valorant Champions ανέρχεται σε $2,250,000. Εφαρμόζοντας τον συντηρητικό συντελεστή Quarter-Kelly (0.25x) σε αυτό το πλεονέκτημα +7.10% EV, το πλήρες κλάσμα Kelly f* = 0.071 / 1.10 = 6.45% προσαρμόζεται σε συνιστώμενη τοποθέτηση 1.61% του αναλυτικού κεφαλαίου. Αυτή η πειθαρχία προστατεύει το κεφάλαιο από τη φυσική διακύμανση σε γύρους 115 sec του CS2, καταστάσεις 40 sec C4, μάχες Tormentor στα 20 min στο Dota 2 και γύρους 100 sec στο Valorant. Ελέγχετε πάντα τις επίσημες συνθέσεις (5 βασικοί + 1 αναπληρωματικός stand-in και 4 × 30 sec τακτικά τάιμ-άουτ) και τον εξοπλισμό LAN (οθόνες 540 Hz / 1.85 ms και ποντίκια 8000 Hz / 0.125 ms) στους καταλόγους μας.
Διασταυρώστε τους υπολογισμούς σας με τους ζωντανούς καταλόγους του EsportsSignal: Live Κέντρο Αγώνων · Ομάδες & Ρόστερ · Τουρνουά · Κατατάξεις Pro · Ανάλυση Meta · Ειδήσεις Esports.