Premier Esports Betting & Live Streams
Comprehensive tournament coverage for CS2, Dota 2, and LoL with fast payouts.
Visit BetOnline Esports Official Portal →Premier Esports Betting & Live Streams
Comprehensive tournament coverage for CS2, Dota 2, and LoL with fast payouts.
Visit BetOnline Esports Official Portal →Matemaattiset Ydinparametrit ja Viralliset Pelikellot
- P (%) = (1 / Odds) × 100 — Jokainen esports-ottelun ennakko- tai live-markkina — olipa kyseessä Best-of-3-ottelusarjan voittaja, Counter-Strike 2:n MR12-kierrosmäärä tai Dota 2:n ensimmäinen Roshan — sisältää implisiittisen todennäköisyyden sekä markkinan marginaalin (overround).
- EV = (P × (Odds – 1)) – (1 – P) — Positiivisen odotusarvon (+EV) eristämiseksi mallimme normalisoi ensin kertoimet jakamalla kunkin lopputuloksen raakatodennäköisyyden markkinan kokonaissummalla (jolloin 1.
- MR12 (24 · $800 · $1400–$3400 · 115 sec / 40 sec C4) · Dota 2 (20 min / 8–11 min / 5 min) · LoL (6 min / 14 min / 20 min) · Valorant (100 sec / 45 sec / 7 sec).
Analyysikonsoli: Desimaalikertoimet, Marginaali (Overround) ja Odotusarvo (EV)
- 1. Break-Even (%) = (1 / Desimaalikerroin) × 100 | Overround (%) = [(1 / Odds A) + (1 / Odds B) – 1] × 100
- 2. No-Vig (%) = P_raw / (P_A + P_B) × 100 [1.90 vs 1.90 → 52.63% / 1.0526 = 50.00%]
- 3. EV (%) = [(P_model × Desimaalikerroin) – 1] × 100 = [P × (Odds – 1) – (1 – P)] × 100
- 4. Quarter-Kelly (0.25x) = 0.25 × [((Odds – 1) × P – (1 – P)) / (Odds – 1)] × 100
Miten Esports-kerroinmuunnos ja Odotusarvomalli (EV) Toimivat
Jokainen esports-ottelun ennakko- tai live-markkina — olipa kyseessä Best-of-3-ottelusarjan voittaja, Counter-Strike 2:n MR12-kierrosmäärä tai Dota 2:n ensimmäinen Roshan — sisältää implisiittisen todennäköisyyden sekä markkinan marginaalin (overround). Kun kaksi tasaväkistä joukkuetta hinnoitellaan desimaalikertoimilla 1.90 vs 1.90, kummankin osapuolen raaka implisiittinen todennäköisyys on 1 / 1.90 = 52.63%. Yhteenlaskettuna todennäköisyys on 105.26%, mikä tarkoittaa 5.26% marginaalia. Ilman tämän 5.26% ylityksen poistamista analyytikko yliarvioi markkinan todellisen konsensuksen ja laskee reilun kertoimen väärin.
Positiivisen odotusarvon (+EV) eristämiseksi mallimme normalisoi ensin kertoimet jakamalla kunkin lopputuloksen raakatodennäköisyyden markkinan kokonaissummalla (jolloin 1.90 / 1.90 tuottaa reilun 50.00% todennäköisyyden). Tämän jälkeen verrataan omaa riippumatonta arviota — joka perustuu karttavalikoimaan, vahvistettuun kokoonpanoon (5 aloittavaa pelaajaa + 1 varapelaaja stand-in) ja päivityksen talousparametreihin — tarjottuun kertoimeen. Kun todellinen voittotodennäköisyys ylittää kertoimen break-even-rajan, kaava EV = (P × (Kerroin – 1)) – (1 – P) tuottaa positiivisen odotusarvon.
Viitetaulukko: Desimaalikertoimet, Break-Even-raja ja +EV-vaatimus
| Desimaalikerroin | Break-Even (%) | Mallin % (+3% EV) | Tyypillinen Esports-markkinatilanne |
|---|---|---|---|
| 1.40 | 71.43% | 73.57% (+3.0% EV) | Bo3 Tier-1 · MR12 ($800 / $1400–$3400) |
| 1.65 | 60.61% | 62.42% (+3.0% EV) | CS2 / Valorant MR12 (-2.5 Handicap · 24 rds) |
| 1.90 | 52.63% | 54.21% (+3.0% EV) | 50/50 Bo3 (1.90 vs 1.90 · 52.63% Break-Even) |
| 2.10 | 47.62% | 49.05% (+3.0% EV) | Bo3 / Roshan (8–11 min) · Baron Nashor (20 min) |
| 2.50 | 40.00% | 41.20% (+3.0% EV) | Map 3 Decider / Force-Buy ($2700 AK-47 vs $2900 M4A1-S) |
| 3.20 | 31.25% | 32.19% (+3.0% EV) | Bo3 2:1 / Major ($1,250,000) & Champions ($2,250,000) |
Virallinen Pelitalous ja Objektien Ajastimet Live-todennäköisyyksissä
Tarkka live-todennäköisyyksien laskenta edellyttää virallisten kehittäjäparametrien käyttöä. Counter-Strike 2:n virallinen MR12-formaatti (counter-strike.net, Liquipedia CS2, HLTV.org) käsittää 24 varsinaista kierrosta (12 puoliaikaa kohden), $800 aloitusrahan, viisiportaisen häviöbonuksen $1400–$3400 ($1400, $1900, $2400, $2900, $3400), kierrosajan 1 min 55 sec (115 sec) sekä C4-pommin 40 sec räjähdysajan (purku 5 sec purkupakkauksella $400 tai 10 sec ilman). Koska CT-kiväärit maksavat $2900 (M4A1-S) tai $3000 (M4A4) verrattuna T-puolen $2700 AK-47-kivääriin ja $4750 AWP-tarkkuuskivääriin, talouden nollautuminen $1,250,000 CS2 Major -turnauksissa muuttaa välittömästi kierrostasoitusten odotusarvoa.
MOBA-peleissä voittotodennäköisyys elää tarkkojen karttakellojen mukaan. Virallisten Dota2.com– ja OpenDota.com-tietojen mukaan Dota 2:n Lotus Pool tuottaa parantavia hedelmiä 3 min välein, Twin Gate -siirtymä kestää 3 sec, Wisdom Runes ilmestyvät 7 min välein, Tormentor syntyy 20 min kohdalla ja Roshan syntyy uudelleen 8 min – 11 min ikkunassa Aegis-keston ollessa 5 min (300 sec). League of Legendsissa (LoL Esports, gol.gg) Voidgrubs ilmestyvät 5 min / 6 min kohdalla, tornilevyt poistuvat 14 min kohdalla, lohikäärmeet syntyvät 5 min välein ja Baron Nashor ilmestyy 20 min kohdalla antaen 3 min (180 sec) vahvistuksen. Valorant VCT:ssä (playvalorant.com, VLR.gg) kierros kestää 100 sec, Spike-ajastin on 45 sec, purku kestää 7 sec (puoliväli 3.5 sec), luottoraja on 800–9000 krediittiä ja Valorant Champions -palkintopotti on $2,250,000.
Viralliset Telemetriaparametrit Todennäköisyysmallinnukseen
| Peli ja Virallinen Lähde | Talouden ja Kierroksen Parametri | Objektien Ajastimet ja Varustehinnat | Vaikutus Live-malliin |
|---|---|---|---|
| Counter-Strike 2 (counter-strike.net / HLTV.org) | MR12 (24) · $800 · $1400–$3400 ($1400, $1900, $2400, $2900, $3400) | M4A1-S $2900 · M4A4 $3000 · AK-47 $2700 · AWP $4750 · 115 sec / C4 40 sec (5 sec / 10 sec) | $1,250,000 CS2 Major · 5+1 Roster · 4 × 30 sec |
| Dota 2 (dota2.com / OpenDota.com) | Tormentor 20 min · Wisdom Runes 7 min · Lotus Pool 3 min | Roshan 8 min – 11 min · Aegis 5 min (300 sec) · Twin Gate 3 sec | Net Worth & High-Ground Siege EV |
| League of Legends (lolesports.com / gol.gg) | Voidgrubs 5 min / 6 min · Turret Plates 14 min | Baron Nashor 20 min · Buff 3 min (180 sec) · Dragon 5 min | Gold Conversion & Structure Objective EV |
| Valorant VCT (playvalorant.com / VLR.gg) | 100 sec · 800–9000 credits · 24 rds | Spike 45 sec · Defuse 7 sec (3.5 sec) · $2,250,000 Champions | VCT Retake & Ultimate Orb Economy EV |
Vaiheittainen Laskuesimerkki ja Quarter-Kelly-kassanhallinta
Tarkastellaan käytännön laskuesimerkkiä $1,250,000 CS2 Major -turnauksen Best-of-3-sarjasta, jossa Joukkue A saa kertoimen 2.10 ja Joukkue B kertoimen 1.75. Raaka implisiittinen todennäköisyys on Joukkueelle A 1 / 2.10 = 47.62% ja Joukkueelle B 1 / 1.75 = 57.14%. Yhteissumma 104.76% paljastaa 4.76% marginaalin. Kun marginaali poistetaan, reilut markkinatodennäköisyydet ovat 45.46% (Joukkue A) ja 54.54% (Joukkue B). Jos oma karttamallimme — joka huomioi MR12-säännöt (24 kierrosta, $800 aloitus, $1400–$3400 häviöbonus) ja vahvistetun 5 pelaajan avauskokoonpanon — arvioi Joukkueen A todelliseksi voittotodennäköisyydeksi 51.00%, saamme odotusarvoksi EV = (0.51 × (2.10 – 1)) – (1 – 0.51) = 0.561 – 0.490 = +0.071 eli +7.10% odotusarvon (+EV).
Kun tähän +7.10% EV-etuun sovelletaan varovaista Quarter-Kelly-kerrointa (0.25x), täysi Kelly-osuus f* = 0.071 / 1.10 = 6.45% skaalautuu suositeltuun 1.61% panoskokoon analyyttisestä kassasta. Tämä kurinalainen skaalaus suojaa pääomaa lyhyiden sarjojen varianssilta (115 sec CS2-kierrokset, 40 sec C4-asetukset, 20 min Dota 2 Tormentor -taistelut ja 100 sec Valorant-kierrokset). Tarkista aina ennen analyysiä viralliset kokoonpanot (5 pelaajaa + 1 varapelaaja stand-in sekä 4 × 30 sec taktiset aikalisät) ja turnauslaitteiston standardit (540 Hz / 1.85 ms näytöt ja 8000 Hz / 0.125 ms hiiret) hakemistoistamme.
Tarkka live-todennäköisyyksien laskenta edellyttää virallisten kehittäjäparametrien käyttöä. Counter-Strike 2:n virallinen MR12-formaatti (counter-strike.net, Liquipedia CS2, HLTV.org) käsittää 24 varsinaista kierrosta (12 puoliaikaa kohden), $800 aloitusrahan, viisiportaisen häviöbonuksen $1400–$3400 ($1400, $1900, $2400, $2900, $3400), kierrosajan 1 min 55 sec (115 sec) sekä C4-pommin 40 sec räjähdysajan (purku 5 sec purkupakkauksella $400 tai 10 sec ilman). Koska CT-kiväärit maksavat $2900 (M4A1-S) tai $3000 (M4A4) verrattuna T-puolen $2700 AK-47-kivääriin ja $4750 AWP-tarkkuuskivääriin, talouden nollautuminen $1,250,000 CS2 Major -turnauksissa muuttaa välittömästi kierrostasoitusten odotusarvoa. Tarkastellaan käytännön laskuesimerkkiä $1,250,000 CS2 Major -turnauksen Best-of-3-sarjasta, jossa Joukkue A saa kertoimen 2.10 ja Joukkue B kertoimen 1.75. Raaka implisiittinen todennäköisyys on Joukkueelle A 1 / 2.10 = 47.62% ja Joukkueelle B 1 / 1.75 = 57.14%. Yhteissumma 104.76% paljastaa 4.76% marginaalin. Kun marginaali poistetaan, reilut markkinatodennäköisyydet ovat 45.46% (Joukkue A) ja 54.54% (Joukkue B). Jos oma karttamallimme — joka huomioi MR12-säännöt (24 kierrosta, $800 aloitus, $1400–$3400 häviöbonus) ja vahvistetun 5 pelaajan avauskokoonpanon — arvioi Joukkueen A todelliseksi voittotodennäköisyydeksi 51.00%, saamme odotusarvoksi EV = (0.51 × (2.10 – 1)) – (1 – 0.51) = 0.561 – 0.490 = +0.071 eli +7.10% odotusarvon (+EV).
MOBA-peleissä voittotodennäköisyys elää tarkkojen karttakellojen mukaan. Virallisten Dota2.com– ja OpenDota.com-tietojen mukaan Dota 2:n Lotus Pool tuottaa parantavia hedelmiä 3 min välein, Twin Gate -siirtymä kestää 3 sec, Wisdom Runes ilmestyvät 7 min välein, Tormentor syntyy 20 min kohdalla ja Roshan syntyy uudelleen 8 min – 11 min ikkunassa Aegis-keston ollessa 5 min (300 sec). League of Legendsissa (LoL Esports, gol.gg) Voidgrubs ilmestyvät 5 min / 6 min kohdalla, tornilevyt poistuvat 14 min kohdalla, lohikäärmeet syntyvät 5 min välein ja Baron Nashor ilmestyy 20 min kohdalla antaen 3 min (180 sec) vahvistuksen. Valorant VCT:ssä (playvalorant.com, VLR.gg) kierros kestää 100 sec, Spike-ajastin on 45 sec, purku kestää 7 sec (puoliväli 3.5 sec), luottoraja on 800–9000 krediittiä ja Valorant Champions -palkintopotti on $2,250,000. Kun tähän +7.10% EV-etuun sovelletaan varovaista Quarter-Kelly-kerrointa (0.25x), täysi Kelly-osuus f* = 0.071 / 1.10 = 6.45% skaalautuu suositeltuun 1.61% panoskokoon analyyttisestä kassasta. Tämä kurinalainen skaalaus suojaa pääomaa lyhyiden sarjojen varianssilta (115 sec CS2-kierrokset, 40 sec C4-asetukset, 20 min Dota 2 Tormentor -taistelut ja 100 sec Valorant-kierrokset). Tarkista aina ennen analyysiä viralliset kokoonpanot (5 pelaajaa + 1 varapelaaja stand-in sekä 4 × 30 sec taktiset aikalisät) ja turnauslaitteiston standardit (540 Hz / 1.85 ms näytöt ja 8000 Hz / 0.125 ms hiiret) hakemistoistamme.
Vertaa laskelmia EsportsSignalin reaaliaikaisiin hakemistoihin: Live-ottelukeskus · Joukkueet ja Kokoonpanot · Turnaukset · Rankingit · Meta-analytiikka · Esports-uutiset.