კიბერსპორტის კოეფიციენტების, ნაგულისხმევი ალბათობისა და მოლოდინის (EV) კალკულატორი

IMPLIED PROBABILITY · OVERROUND · KELLY +EV CS2 · Dota 2 · LoL · Valorant
Implied Prob (Team A)
54.05%
Bookmaker Margin (Overround)
5.33%
Expected Value (EV %)
+4.53%
Recommended Bankroll Stake
1.33%

Premier Esports Betting & Live Streams

Comprehensive tournament coverage for CS2, Dota 2, and LoL with fast payouts.

Visit BetOnline Esports Official Portal →

Premier Esports Betting & Live Streams

Comprehensive tournament coverage for CS2, Dota 2, and LoL with fast payouts.

Visit BetOnline Esports Official Portal →
სარედაქციო და პარტნიორული გამჟღავნება (18+ · Affiliate Disclosure): EsportsSignal აქვეყნებს დამოუკიდებელ მათემატიკურ კალკულატორებსა და კიბერსპორტის ტელემეტრიულ ანალიზს. ზოგიერთი გვერდი შეიცავს პარტნიორულ ბმულებს (affiliate links / sponsored); მათი მეშვეობით რეგისტრაციისას შესაძლოა მივიღოთ საკომისიო თქვენთვის დამატებითი ხარჯის გარეშე. ინსტრუმენტი განკუთვნილია მხოლოდ საგანმანათლებლო და ანალიტიკური მიზნებისთვის. 18+ ითამაშეთ პასუხისმგებლობით.
მათემატიკური ინსტრუმენტი და ტელემეტრია

ძირითადი მათემატიკური პარამეტრები და ოფიციალური ტაიმერები

  • P (%) = (1 / Odds) × 100 — კიბერსპორტის ნებისმიერი წინასამატჩო თუ ლაივ ბაზარი — იქნება ეს Best-of-3 სერიის გამარჯვებული, Counter-Strike 2-ის MR12 რაუნდების ჯამი თუ Dota 2-ის პირველი Roshan — ასახავს ნაგულისხმევ ალბათობას და ოპერატორის ჩაშენებულ მარჟას (overround ან vig).
  • EV = (P × (Odds – 1)) – (1 – P) — რეალური დადებითი მოსალოდნელი ღირებულების (+EV) გამოსავლენად, ჩვენი მოდელი ჯერ ახდენს კოეფიციენტების ნორმალიზებას თითოეული შედეგის ნედლი ალბათობის საერთო საბაზრო ჯამზე გაყოფით (რაც 1.
  • MR12 (24 · $800 · $1400–$3400 · 115 sec / 40 sec C4) · Dota 2 (20 min / 8–11 min / 5 min) · LoL (6 min / 14 min / 20 min) · Valorant (100 sec / 45 sec / 7 sec).

ანალიტიკური კონსოლი: ათობითი კოეფიციენტები, მარჟა (Overround) და მოლოდინი (EV)

  • 1. Break-Even (%) = (1 / ათობითი კოეფიციენტი) × 100 | Overround (%) = [(1 / Odds A) + (1 / Odds B) – 1] × 100
  • 2. No-Vig (%) = P_raw / (P_A + P_B) × 100 [1.90 vs 1.90 → 52.63% / 1.0526 = 50.00%]
  • 3. EV (%) = [(P_model × ათობითი კოეფიციენტი) – 1] × 100 = [P × (Odds – 1) – (1 – P)] × 100
  • 4. Quarter-Kelly (0.25x) = 0.25 × [((Odds – 1) × P – (1 – P)) / (Odds – 1)] × 100

როგორ მუშაობს კოეფიციენტების კონვერტაციისა და მოსალოდნელი ღირებულების (EV) მოდელი

კიბერსპორტის ნებისმიერი წინასამატჩო თუ ლაივ ბაზარი — იქნება ეს Best-of-3 სერიის გამარჯვებული, Counter-Strike 2-ის MR12 რაუნდების ჯამი თუ Dota 2-ის პირველი Roshan — ასახავს ნაგულისხმევ ალბათობას და ოპერატორის ჩაშენებულ მარჟას (overround ან vig). როდესაც ორი თანაბარი ძალის გუნდი შეფასებულია 1.90 და 1.90 ათობითი კოეფიციენტებით, თითოეული მხარის ნედლი ნაგულისხმევი ალბათობა შეადგენს 1 / 1.90 = 52.63%-ს. ორივე მხარის ჯამი უდრის 105.26%-ს, რაც ნიშნავს 5.26%-იან საბაზრო მარჟას. ამ 5.26%-იანი მარჟის გამოკლების გარეშე ანალიტიკოსი გადაჭარბებულად აფასებს ბაზრის რეალურ ალბათობას.

რეალური დადებითი მოსალოდნელი ღირებულების (+EV) გამოსავლენად, ჩვენი მოდელი ჯერ ახდენს კოეფიციენტების ნორმალიზებას თითოეული შედეგის ნედლი ალბათობის საერთო საბაზრო ჯამზე გაყოფით (რაც 1.90 / 1.90 ბაზარზე იძლევა სამართლიან 50.00%-იან ალბათობას). შემდეგ ვადარებთ ჩვენი მოდელის დამოუკიდებელ შეფასებას — რომელიც ეფუძნება რუკების დადასტურებულ სტატისტიკას, სასტარტო შემადგენლობის სტაბილურობას (5 ძირითადი მოთამაშე + 1 რეგისტრირებული შემცვლელი stand-in) და პატჩის ოფიციალურ ეკონომიკას — შემოთავაზებულ კოეფიციენტს. როდესაც რეალური მოგების შანსი აღემატება კოეფიციენტის ნულოვანი მოგების ზღვარს, ფორმულა EV = (P × (კოეფიციენტი – 1)) – (1 – P) იძლევა დადებით მათემატიკურ მოლოდინს.

საცნობარო ცხრილი: ათობითი კოეფიციენტები, Break-Even ზღვარი და +EV მოთხოვნა

ათობითი კოეფიციენტი Break-Even (%) მოდელი % (+3% EV) კიბერსპორტის ბაზრის კონტექსტი
1.40 71.43% 73.57% (+3.0% EV) Bo3 Tier-1 · MR12 ($800 / $1400–$3400)
1.65 60.61% 62.42% (+3.0% EV) CS2 / Valorant MR12 (-2.5 Handicap · 24 rds)
1.90 52.63% 54.21% (+3.0% EV) 50/50 Bo3 (1.90 vs 1.90 · 52.63% Break-Even)
2.10 47.62% 49.05% (+3.0% EV) Bo3 / Roshan (8–11 min) · Baron Nashor (20 min)
2.50 40.00% 41.20% (+3.0% EV) Map 3 Decider / Force-Buy ($2700 AK-47 vs $2900 M4A1-S)
3.20 31.25% 32.19% (+3.0% EV) Bo3 2:1 / Major ($1,250,000) & Champions ($2,250,000)

თამაშის ოფიციალური ეკონომიკა და ობიექტების ტაიმერები ლაივ კოეფიციენტებში

ლაივ რეჟიმში ალბათობის ზუსტი გამოთვლა მოითხოვს დეველოპერების ოფიციალურ წესებზე დაყრდნობას. Counter-Strike 2-ში Valve-ის ოფიციალური MR12 ფორმატი (counter-strike.net, Liquipedia CS2, HLTV.org) განსაზღვრავს ძირითად დროს 24 რაუნდით (12 რაუნდი ტაიმში), საწყის თანხას $800-ით, წაგების ბონუსის 5-საფეხურიან კიბეს $1400-დან $3400-მდე ($1400, $1900, $2400, $2900, $3400), რაუნდის ხანგრძლივობას 1 min 55 sec (115 sec) და C4 ბომბის ტაიმერს 40 sec-ით (განაღმვა 5 sec $400-იანი ნაკრებით ან 10 sec მის გარეშე). ვინაიდან CT-ის შაშხანები ღირს $2900 (M4A1-S) ან $3000 (M4A4) T-მხარის $2700-იან AK-47-თან და $4750-იან AWP-სთან შედარებით, $1,250,000 საპრიზო ფონდის მქონე CS2 Major ტურნირებზე საკვანძო რაუნდის წაგება მყისიერად ცვლის ჰანდიკაპის ალბათობას.

MOBA დისციპლინებში მოგების ალბათობა იცვლება რუკის ფიქსირებული ტაიმერების გარშემო. Dota2.com-ისა და OpenDota.com-ის ოფიციალური მონაცემებით, Dota 2-ში Lotus Pool ნაყოფს აჩენს ყოველ 3 min-ში, Twin Gate პორტალით გადაადგილებას სჭირდება 3 sec, Wisdom Runes ჩნდება ყოველ 7 min-ში, Tormentor ჩნდება 20 min-ზე, ხოლო Roshan ცოცხლდება 8 min – 11 min შუალედში Aegis-ის 5 min (300 sec) ხანგრძლივობით. League of Legends-ში (LoL Esports, gol.gg) Voidgrubs ჩნდება 5 min / 6 min-ზე, კოშკის ფირფიტები ქრება 14 min-ზე, დრაკონები ჩნდებიან ყოველ 5 min-ში, ხოლო Baron Nashor ჩნდება 20 min-ზე 3 min (180 sec) ბაფით. Valorant VCT-ში (playvalorant.com, VLR.gg) რაუნდი გრძელდება 100 sec, Spike-ის ტაიმერია 45 sec 7 sec განაღმვით (ნახევარი 3.5 sec), ეკონომიკა მერყეობს 800-დან 9000 კრედიტამდე, ხოლო Valorant Champions-ის საპრიზო ფონდია $2,250,000.

ოფიციალური ტელემეტრიული პარამეტრები ალბათობის მოდელირებისთვის

დისციპლინა და ოფიციალური წყარო ეკონომიკისა და რაუნდის პარამეტრი ობიექტების ტაიმერები და ფასები გავლენა ლაივ მოდელზე
Counter-Strike 2 (counter-strike.net / HLTV.org) MR12 (24) · $800 · $1400–$3400 ($1400, $1900, $2400, $2900, $3400) M4A1-S $2900 · M4A4 $3000 · AK-47 $2700 · AWP $4750 · 115 sec / C4 40 sec (5 sec / 10 sec) $1,250,000 CS2 Major · 5+1 Roster · 4 × 30 sec
Dota 2 (dota2.com / OpenDota.com) Tormentor 20 min · Wisdom Runes 7 min · Lotus Pool 3 min Roshan 8 min – 11 min · Aegis 5 min (300 sec) · Twin Gate 3 sec Net Worth & High-Ground Siege EV
League of Legends (lolesports.com / gol.gg) Voidgrubs 5 min / 6 min · Turret Plates 14 min Baron Nashor 20 min · Buff 3 min (180 sec) · Dragon 5 min Gold Conversion & Structure Objective EV
Valorant VCT (playvalorant.com / VLR.gg) 100 sec · 800–9000 credits · 24 rds Spike 45 sec · Defuse 7 sec (3.5 sec) · $2,250,000 Champions VCT Retake & Ultimate Orb Economy EV

ნაბიჯ-ნაბიჯ გამოთვლის მაგალითი და Quarter-Kelly ბანკროლის მართვა

განვიხილოთ კონკრეტული მაგალითი $1,250,000-იანი CS2 Major-ის Best-of-3 სერიიდან, სადაც გუნდ A-ს აქვს ათობითი კოეფიციენტი 2.10, ხოლო გუნდ B-ს — 1.75. ჯერ გამოვთვალოთ ნედლი ნაგულისხმევი ალბათობები: გუნდი A არის 1 / 2.10 = 47.62%, ხოლო გუნდი B არის 1 / 1.75 = 57.14%. ჯამი 104.76% აჩვენებს 4.76%-იან მარჟას. მარჟის მოცილების შემდეგ სამართლიანი (no-vig) ალბათობებია 45.46% გუნდ A-სთვის და 54.54% გუნდ B-სთვის. თუ ჩვენი ტაქტიკური მოდელი — 24 რაუნდიანი MR12-ის, $800 საწყისი ბიუჯეტის, $1400–$3400 ბონუსისა და დადასტურებული 5-კაციანი შემადგენლობის გათვალისწინებით — გუნდ A-ს რეალურ შანსს აფასებს 51.00%-ით, ვიღებთ: EV = (0.51 × (2.10 – 1)) – (1 – 0.51) = 0.561 – 0.490 = +0.071, ანუ +7.10% მოსალოდნელ ღირებულებას (+EV).

როდესაც ამ +7.10% EV უპირატესობაზე ვიყენებთ კონსერვატიულ Quarter-Kelly (0.25x) მამრავლს, სრული კელის წილი f* = 0.071 / 1.10 = 6.45% მცირდება ანალიტიკური ბანკროლის რეკომენდებულ 1.61%-მდე. ეს დისციპლინა იცავს კაპიტალს ბუნებრივი დისპერსიისგან CS2-ის 115 sec რაუნდებში, C4-ის 40 sec სიტუაციებში, Dota 2-ის 20 min Tormentor-ის ბრძოლებსა და Valorant-ის 100 sec რაუნდებში. ყოველთვის გადაამოწმეთ ოფიციალური შემადგენლობები (5 ძირითადი მოთამაშე + 1 stand-in და 4 × 30 sec ტაქტიკური პაუზა) და LAN აპარატურის სტანდარტები (540 Hz / 1.85 ms მონიტორები და 8000 Hz / 0.125 ms მაუსები) ჩვენს კატალოგებში.

ლაივ რეჟიმში ალბათობის ზუსტი გამოთვლა მოითხოვს დეველოპერების ოფიციალურ წესებზე დაყრდნობას. Counter-Strike 2-ში Valve-ის ოფიციალური MR12 ფორმატი (counter-strike.net, Liquipedia CS2, HLTV.org) განსაზღვრავს ძირითად დროს 24 რაუნდით (12 რაუნდი ტაიმში), საწყის თანხას $800-ით, წაგების ბონუსის 5-საფეხურიან კიბეს $1400-დან $3400-მდე ($1400, $1900, $2400, $2900, $3400), რაუნდის ხანგრძლივობას 1 min 55 sec (115 sec) და C4 ბომბის ტაიმერს 40 sec-ით (განაღმვა 5 sec $400-იანი ნაკრებით ან 10 sec მის გარეშე). ვინაიდან CT-ის შაშხანები ღირს $2900 (M4A1-S) ან $3000 (M4A4) T-მხარის $2700-იან AK-47-თან და $4750-იან AWP-სთან შედარებით, $1,250,000 საპრიზო ფონდის მქონე CS2 Major ტურნირებზე საკვანძო რაუნდის წაგება მყისიერად ცვლის ჰანდიკაპის ალბათობას. განვიხილოთ კონკრეტული მაგალითი $1,250,000-იანი CS2 Major-ის Best-of-3 სერიიდან, სადაც გუნდ A-ს აქვს ათობითი კოეფიციენტი 2.10, ხოლო გუნდ B-ს — 1.75. ჯერ გამოვთვალოთ ნედლი ნაგულისხმევი ალბათობები: გუნდი A არის 1 / 2.10 = 47.62%, ხოლო გუნდი B არის 1 / 1.75 = 57.14%. ჯამი 104.76% აჩვენებს 4.76%-იან მარჟას. მარჟის მოცილების შემდეგ სამართლიანი (no-vig) ალბათობებია 45.46% გუნდ A-სთვის და 54.54% გუნდ B-სთვის. თუ ჩვენი ტაქტიკური მოდელი — 24 რაუნდიანი MR12-ის, $800 საწყისი ბიუჯეტის, $1400–$3400 ბონუსისა და დადასტურებული 5-კაციანი შემადგენლობის გათვალისწინებით — გუნდ A-ს რეალურ შანსს აფასებს 51.00%-ით, ვიღებთ: EV = (0.51 × (2.10 – 1)) – (1 – 0.51) = 0.561 – 0.490 = +0.071, ანუ +7.10% მოსალოდნელ ღირებულებას (+EV).

MOBA დისციპლინებში მოგების ალბათობა იცვლება რუკის ფიქსირებული ტაიმერების გარშემო. Dota2.com-ისა და OpenDota.com-ის ოფიციალური მონაცემებით, Dota 2-ში Lotus Pool ნაყოფს აჩენს ყოველ 3 min-ში, Twin Gate პორტალით გადაადგილებას სჭირდება 3 sec, Wisdom Runes ჩნდება ყოველ 7 min-ში, Tormentor ჩნდება 20 min-ზე, ხოლო Roshan ცოცხლდება 8 min – 11 min შუალედში Aegis-ის 5 min (300 sec) ხანგრძლივობით. League of Legends-ში (LoL Esports, gol.gg) Voidgrubs ჩნდება 5 min / 6 min-ზე, კოშკის ფირფიტები ქრება 14 min-ზე, დრაკონები ჩნდებიან ყოველ 5 min-ში, ხოლო Baron Nashor ჩნდება 20 min-ზე 3 min (180 sec) ბაფით. Valorant VCT-ში (playvalorant.com, VLR.gg) რაუნდი გრძელდება 100 sec, Spike-ის ტაიმერია 45 sec 7 sec განაღმვით (ნახევარი 3.5 sec), ეკონომიკა მერყეობს 800-დან 9000 კრედიტამდე, ხოლო Valorant Champions-ის საპრიზო ფონდია $2,250,000. როდესაც ამ +7.10% EV უპირატესობაზე ვიყენებთ კონსერვატიულ Quarter-Kelly (0.25x) მამრავლს, სრული კელის წილი f* = 0.071 / 1.10 = 6.45% მცირდება ანალიტიკური ბანკროლის რეკომენდებულ 1.61%-მდე. ეს დისციპლინა იცავს კაპიტალს ბუნებრივი დისპერსიისგან CS2-ის 115 sec რაუნდებში, C4-ის 40 sec სიტუაციებში, Dota 2-ის 20 min Tormentor-ის ბრძოლებსა და Valorant-ის 100 sec რაუნდებში. ყოველთვის გადაამოწმეთ ოფიციალური შემადგენლობები (5 ძირითადი მოთამაშე + 1 stand-in და 4 × 30 sec ტაქტიკური პაუზა) და LAN აპარატურის სტანდარტები (540 Hz / 1.85 ms მონიტორები და 8000 Hz / 0.125 ms მაუსები) ჩვენს კატალოგებში.

შეადარეთ თქვენი გამოთვლები EsportsSignal-ის ლაივ კატალოგებს: ლაივ მატჩების ცენტრი · გუნდები და შემადგენლობები · ტურნირები · პრო რეიტინგები · მეტა ანალიტიკა · კიბერსპორტის სიახლეები.