Premier Esports Betting & Live Streams
Comprehensive tournament coverage for CS2, Dota 2, and LoL with fast payouts.
Visit BetOnline Esports Official Portal →Premier Esports Betting & Live Streams
Comprehensive tournament coverage for CS2, Dota 2, and LoL with fast payouts.
Visit BetOnline Esports Official Portal →Matematiska Kärnparametrar och Officiella Spelklockor
- P (%) = (1 / Odds) × 100 — Varje förmatch- eller livemarknad inom esport — oavsett om det gäller vinnaren i en Best-of-3-serie, antalet rundor i Counter-Strike 2 MR12 eller första Roshan i Dota 2 — speglar en implicit sannolikhet plus en inbyggd marginal (overround eller vig).
- EV = (P × (Odds – 1)) – (1 – P) — För att isolera verkligt förväntat värde (+EV) normaliserar vår modell först marknadsoddsen genom att dividera varje utfalls råa sannolikhet med marknadens totalsumma (vilket ger 50.
- MR12 (24 · $800 · $1400–$3400 · 115 sec / 40 sec C4) · Dota 2 (20 min / 8–11 min / 5 min) · LoL (6 min / 14 min / 20 min) · Valorant (100 sec / 45 sec / 7 sec).
Analyskonsol: Decimalodds, Marginal (Overround) och Förväntat Värde (EV)
- 1. Break-Even (%) = (1 / Decimalodds) × 100 | Overround (%) = [(1 / Odds A) + (1 / Odds B) – 1] × 100
- 2. No-Vig (%) = P_raw / (P_A + P_B) × 100 [1.90 vs 1.90 → 52.63% / 1.0526 = 50.00%]
- 3. EV (%) = [(P_model × Decimalodds) – 1] × 100 = [P × (Odds – 1) – (1 – P)] × 100
- 4. Quarter-Kelly (0.25x) = 0.25 × [((Odds – 1) × P – (1 – P)) / (Odds – 1)] × 100
Hur Modellen för Oddskonvertering och Förväntat Värde (EV) Fungerar
Varje förmatch- eller livemarknad inom esport — oavsett om det gäller vinnaren i en Best-of-3-serie, antalet rundor i Counter-Strike 2 MR12 eller första Roshan i Dota 2 — speglar en implicit sannolikhet plus en inbyggd marginal (overround eller vig). När två jämna lag prissätts till 1.90 mot 1.90 i decimalodds har varje sida en rå implicit sannolikhet på 1 / 1.90 = 52.63%. Tillsammans summerar sidorna till 105.26%, vilket innebär en marginal på 5.26%. Utan att räkna bort denna marginal på 5.26% överskattar analytikern marknadens verkliga vinstsannolikhet.
För att isolera verkligt förväntat värde (+EV) normaliserar vår modell först marknadsoddsen genom att dividera varje utfalls råa sannolikhet med marknadens totalsumma (vilket ger 50.00% rättvis sannolikhet i en balanserad 1.90 / 1.90-marknad). Därefter jämförs vår oberoende modellsannolikhet — baserad på verifierad kartstatistik, laguppställningens stabilitet (5 startspelare + 1 registrerad stand-in) och officiell patchekonomi — mot det erbjudna oddset. När den verkliga vinstchansen överstiger oddsets break-even-gräns ger formeln EV = (P × (Odds – 1)) – (1 – P) ett positivt väntevärde.
Referenstabell: Decimalodds, Break-Even-gräns och +EV-krav
| Decimalodds | Break-Even (%) | Modell % (+3% EV) | Typisk Esport-marknadskontext |
|---|---|---|---|
| 1.40 | 71.43% | 73.57% (+3.0% EV) | Bo3 Tier-1 · MR12 ($800 / $1400–$3400) |
| 1.65 | 60.61% | 62.42% (+3.0% EV) | CS2 / Valorant MR12 (-2.5 Handicap · 24 rds) |
| 1.90 | 52.63% | 54.21% (+3.0% EV) | 50/50 Bo3 (1.90 vs 1.90 · 52.63% Break-Even) |
| 2.10 | 47.62% | 49.05% (+3.0% EV) | Bo3 / Roshan (8–11 min) · Baron Nashor (20 min) |
| 2.50 | 40.00% | 41.20% (+3.0% EV) | Map 3 Decider / Force-Buy ($2700 AK-47 vs $2900 M4A1-S) |
| 3.20 | 31.25% | 32.19% (+3.0% EV) | Bo3 2:1 / Major ($1,250,000) & Champions ($2,250,000) |
Officiell Spelekonomi och Objektklockor som Styr Liveodds
Tillförlitlig sannolikhetsberäkning i live-esport kräver att varje kalkyl förankras i officiella utvecklarregler. I Counter-Strike 2 fastställer Valves officiella MR12-format (counter-strike.net, Liquipedia CS2, HLTV.org) ordinarie matchtid till 24 rundor (12 per halvlek), $800 i startpengar, en femstegs förlustbonusstege från $1400 till $3400 ($1400, $1900, $2400, $2900, $3400), rundtid på 1 min 55 sec (115 sec) och C4-bombtimer på 40 sec (5 sec desarmering med kit för $400, 10 sec utan). Eftersom CT-gevär kostar $2900 (M4A1-S) eller $3000 (M4A4) jämfört med $2700 för AK-47 och $4750 för AWP, förändrar en förlorad nyckelrunda i en $1,250,000 CS2 Major omedelbart sannolikheten att täcka rundhandikapp.
I MOBA-titlar skiftar vinstsannolikheten kring fasta kartklockor. Enligt Dota2.com och OpenDota.com genererar Lotus Pool i Dota 2 läkande frukt var 3 min, Twin Gate-rotationer tar 3 sec, Wisdom Runes dyker upp var 7 min, Tormentor vid 20 min och Roshan återuppstår mellan 8 min och 11 min med 5 min (300 sec) Aegis-tid. I League of Legends (LoL Esports, gol.gg) dyker Voidgrubs upp vid 5 min / 6 min, tornplåtar faller vid 14 min, drakar återuppstår var 5 min och Baron Nashor dyker upp vid 20 min med en 3 min (180 sec) buff. I Valorant VCT (playvalorant.com, VLR.gg) varar varje runda 100 sec, Spike-timern är 45 sec med 7 sec desarmering (3.5 sec halvvägs), ekonomin sträcker sig från 800 till 9000 krediter och Valorant Champions har en prispott på $2,250,000.
Officiella Telemetriparametrar för Sannolikhetsmodellering
| Titel och Officiell Källa | Ekonomi- och Rundparameter | Objektklockor och Utrustningskostnad | Effekt på Livemodell |
|---|---|---|---|
| Counter-Strike 2 (counter-strike.net / HLTV.org) | MR12 (24) · $800 · $1400–$3400 ($1400, $1900, $2400, $2900, $3400) | M4A1-S $2900 · M4A4 $3000 · AK-47 $2700 · AWP $4750 · 115 sec / C4 40 sec (5 sec / 10 sec) | $1,250,000 CS2 Major · 5+1 Roster · 4 × 30 sec |
| Dota 2 (dota2.com / OpenDota.com) | Tormentor 20 min · Wisdom Runes 7 min · Lotus Pool 3 min | Roshan 8 min – 11 min · Aegis 5 min (300 sec) · Twin Gate 3 sec | Net Worth & High-Ground Siege EV |
| League of Legends (lolesports.com / gol.gg) | Voidgrubs 5 min / 6 min · Turret Plates 14 min | Baron Nashor 20 min · Buff 3 min (180 sec) · Dragon 5 min | Gold Conversion & Structure Objective EV |
| Valorant VCT (playvalorant.com / VLR.gg) | 100 sec · 800–9000 credits · 24 rds | Spike 45 sec · Defuse 7 sec (3.5 sec) · $2,250,000 Champions | VCT Retake & Ultimate Orb Economy EV |
Steg-för-steg Räkneexempel och Quarter-Kelly Bankroll-hantering
Låt oss granska ett konkret räkneexempel från en Best-of-3-serie i en $1,250,000 CS2 Major där Lag A står i 2.10 i decimalodds och Lag B i 1.75. Först beräknar vi rå implicit sannolikhet: Lag A har 1 / 2.10 = 47.62% och Lag B har 1 / 1.75 = 57.14%. Summan 104.76% visar en marginal på 4.76%. När marginalen tas bort är de rättvisa marknadssannolikheterna (no-vig) 45.46% för Lag A och 54.54% för Lag B. Om vår taktiska modell — baserad på 24 rundor MR12, $800 startpengar, $1400–$3400 förlustbonus och bekräftad 5-mannauppställning — uppskattar Lag As verkliga vinstchans till 51.00%, ger formeln: EV = (0.51 × (2.10 – 1)) – (1 – 0.51) = 0.561 – 0.490 = +0.071, alltså +7.10% förväntat värde (+EV).
När vi tillämpar Quarter-Kelly-multiplikatorn (0.25x) på denna fördel på +7.10% EV reduceras hela Kelly-andelen f* = 0.071 / 1.10 = 6.45% till en rekommenderad position på 1.61% av analyskassan. Denna disciplin skyddar mot naturlig varians i 115 sec CS2-rundor, 40 sec C4-situationer, 20 min Dota 2 Tormentor-strider och 100 sec Valorant-rundor. Kontrollera alltid bekräftade laguppställningar (5 startspelare + 1 stand-in och 4 × 30 sec taktiska pauser) samt LAN-hårdvara (540 Hz / 1.85 ms skärmar och 8000 Hz / 0.125 ms möss) i våra kataloger.
Tillförlitlig sannolikhetsberäkning i live-esport kräver att varje kalkyl förankras i officiella utvecklarregler. I Counter-Strike 2 fastställer Valves officiella MR12-format (counter-strike.net, Liquipedia CS2, HLTV.org) ordinarie matchtid till 24 rundor (12 per halvlek), $800 i startpengar, en femstegs förlustbonusstege från $1400 till $3400 ($1400, $1900, $2400, $2900, $3400), rundtid på 1 min 55 sec (115 sec) och C4-bombtimer på 40 sec (5 sec desarmering med kit för $400, 10 sec utan). Eftersom CT-gevär kostar $2900 (M4A1-S) eller $3000 (M4A4) jämfört med $2700 för AK-47 och $4750 för AWP, förändrar en förlorad nyckelrunda i en $1,250,000 CS2 Major omedelbart sannolikheten att täcka rundhandikapp. Låt oss granska ett konkret räkneexempel från en Best-of-3-serie i en $1,250,000 CS2 Major där Lag A står i 2.10 i decimalodds och Lag B i 1.75. Först beräknar vi rå implicit sannolikhet: Lag A har 1 / 2.10 = 47.62% och Lag B har 1 / 1.75 = 57.14%. Summan 104.76% visar en marginal på 4.76%. När marginalen tas bort är de rättvisa marknadssannolikheterna (no-vig) 45.46% för Lag A och 54.54% för Lag B. Om vår taktiska modell — baserad på 24 rundor MR12, $800 startpengar, $1400–$3400 förlustbonus och bekräftad 5-mannauppställning — uppskattar Lag As verkliga vinstchans till 51.00%, ger formeln: EV = (0.51 × (2.10 – 1)) – (1 – 0.51) = 0.561 – 0.490 = +0.071, alltså +7.10% förväntat värde (+EV).
I MOBA-titlar skiftar vinstsannolikheten kring fasta kartklockor. Enligt Dota2.com och OpenDota.com genererar Lotus Pool i Dota 2 läkande frukt var 3 min, Twin Gate-rotationer tar 3 sec, Wisdom Runes dyker upp var 7 min, Tormentor vid 20 min och Roshan återuppstår mellan 8 min och 11 min med 5 min (300 sec) Aegis-tid. I League of Legends (LoL Esports, gol.gg) dyker Voidgrubs upp vid 5 min / 6 min, tornplåtar faller vid 14 min, drakar återuppstår var 5 min och Baron Nashor dyker upp vid 20 min med en 3 min (180 sec) buff. I Valorant VCT (playvalorant.com, VLR.gg) varar varje runda 100 sec, Spike-timern är 45 sec med 7 sec desarmering (3.5 sec halvvägs), ekonomin sträcker sig från 800 till 9000 krediter och Valorant Champions har en prispott på $2,250,000. När vi tillämpar Quarter-Kelly-multiplikatorn (0.25x) på denna fördel på +7.10% EV reduceras hela Kelly-andelen f* = 0.071 / 1.10 = 6.45% till en rekommenderad position på 1.61% av analyskassan. Denna disciplin skyddar mot naturlig varians i 115 sec CS2-rundor, 40 sec C4-situationer, 20 min Dota 2 Tormentor-strider och 100 sec Valorant-rundor. Kontrollera alltid bekräftade laguppställningar (5 startspelare + 1 stand-in och 4 × 30 sec taktiska pauser) samt LAN-hårdvara (540 Hz / 1.85 ms skärmar och 8000 Hz / 0.125 ms möss) i våra kataloger.
Jämför dina beräkningar med våra livekataloger på EsportsSignal: Live Matchcenter · Lag och Rostr · Turneringar · Pro-ranking · Meta-analys · Esport-nyheter.