Oficjalny Partner i Pakiet Powitalny
Licencjonowana platforma z grami certyfikowanymi RNG, stołami na żywo oraz błyskawicznymi wpłatami BLIK.
Odwiedź Oficjalny Portal BetOnline Esports →Oficjalny Partner i Pakiet Powitalny
Licencjonowana platforma z grami certyfikowanymi RNG, stołami na żywo oraz błyskawicznymi wpłatami BLIK.
Odwiedź Oficjalny Portal BetOnline Esports →Kluczowe Parametry Matematyczne i Oficjalne Zegary Gier
- Prawdopodobieństwo implikowane przelicza kurs dziesiętny na minimalny procent wygranych potrzebny do osiągnięcia progu rentowności (break-even): P = 1 / Kurs dziesiętny.
- Wartość oczekiwana (Expected Value, EV) mierzy długoterminową przewagę matematyczną: EV = (Prawdziwe Prawdopodobieństwo × (Kurs – 1)) – (1 – Prawdziwe Prawdopodobieństwo). Wynik dodatni (+EV > 0%) oznacza wartość dodatnią.
- Modele na żywo muszą opierać się na oficjalnych parametrach deweloperów: CS2 MR12 (24 rundy, $800 na start, bonus za porażki $1400–$3400, runda 115 sec, bomba C4 40 sec), Dota 2 (Tormentor 20 min, Roshan 8–11 min, Aegis 5 min), LoL (Voidgrubs 6 min, płyty wież 14 min, Baron 20 min) oraz Valorant (runda 100 sec, Spike 45 sec, rozbrojenie 7 sec).
Konsola Analityczna: Kursy, Marża (Overround) i Wartość Oczekiwana (EV)
- 1. Prawdopodobieństwo implikowane (%) = (1 / Kurs dziesiętny) × 100 | Marża rynku = [(1 / Kurs A) + (1 / Kurs B) – 1] × 100
- 2. Uczciwe prawdopodobieństwo bez marży (No-Vig) = Surowe prawdopodobieństwo / Suma prawdopodobieństw rynku
- 3. Wartość oczekiwana (EV %) = [(Oszacowane prawdopodobieństwo wygranej × Kurs dziesiętny) – 1] × 100
- 4. Ułamkowe Kryterium Kelly’ego (0.25 Kelly %) = 0.25 × [((Kurs – 1) × P – (1 – P)) / (Kurs – 1)]
Jak działa model konwersji kursów esportowych i wartości oczekiwanej (EV)
Każdy rynek przedmeczowy lub na żywo w esporcie — niezależnie od tego, czy dotyczy zwycięzcy serii Best-of-3, sumy rund w systemie MR12 w Counter-Strike 2, czy zdobycia pierwszego Barona w League of Legends — zawiera prawdopodobieństwo implikowane oraz wbudowaną marżę operatora (tzw. overround lub vig). Gdy dwie wyrównane drużyny są wycenione po kursach dziesiętnych 1.90 przeciwko 1.90, każda ze stron ma surowe prawdopodobieństwo implikowane równe 1 / 1.90 = 52.63%. Suma obu stron wynosi 105.26%, co oznacza, że marża rynku stanowi 5.26%. Bez usunięcia tej marży analityk zawyża rynkowe prawdopodobieństwo bazowe i błędnie ocenia opłacalność linii w turniejach międzynarodowych.
Aby wyznaczyć rzeczywistą wartość oczekiwaną (+EV), nasz model najpierw normalizuje kursy rynkowe, dzieląc surowe prawdopodobieństwo każdego wyniku przez całkowitą sumę rynku (co przy kursach 1.90 / 1.90 daje uczciwe prawdopodobieństwo 50.00% dla każdej drużyny). Następnie porównujemy własne oszacowanie szans — wynikające z potwierdzonego map poolu, stabilności składu (5 graczy podstawowych + 1 rezerwowy stand-in) oraz oficjalnych parametrów ekonomii patcha — z kursem oferowanym na rynku. Jeżeli oszacowane prawdopodobieństwo przewyższa próg rentowności kursu, równanie EV wskazuje dodatnią wartość oczekiwaną w długim horyzoncie prób.
Tabela Referencyjna: Kursy Dziesiętne, Próg Break-Even i Wymagane +EV
| Kurs Dziesiętny | Próg Break-Even (%) | Wymagane Szanse dla +3% EV | Typowy Kontekst Rynku Esportowego |
|---|---|---|---|
| 1.40 | 71.43% | 73.57% (+3.0% EV) | Wyraźny faworyt serii Bo3 / przewaga po rundzie pistoletowej |
| 1.65 | 60.61% | 62.42% (+3.0% EV) | Standardowy handicap mapowy (-2.5 rundy w CS2 / Valorant MR12) |
| 1.90 | 52.63% | 54.21% (+3.0% EV) | Wyrównany mecz 50/50 przy standardowej marży (próg 52.63%) |
| 2.10 | 47.62% | 49.05% (+3.0% EV) | Lekki underdog w serii Bo3 / pierwszy Roshan lub Baron Nashor |
| 2.50 | 40.00% | 41.20% (+3.0% EV) | Underdog na decydującej trzeciej mapie / wygranie rundy force-buy |
| 3.20 | 31.25% | 32.19% (+3.0% EV) | Rynek o wysokiej wariancji (dokładny wynik 2:1 lub zwycięzca turnieju) |
Oficjalna Ekonomia Gier i Zegary Obiektów Kształtujące Kursy na Żywo
Rzetelne modelowanie prawdopodobieństwa na żywo wymaga oparcia obliczeń na oficjalnych regułach producentów gier, a nie na domysłach. W Counter-Strike 2 oficjalny format MR12 wprowadzony przez Valve (counter-strike.net, Liquipedia CS2, HLTV.org) obejmuje 24 rundy regulaminowe (po 12 na połowę), budżet startowy $800 (800 USD), pięciostopniową drabinkę bonusu za porażki od $1400 do $3400 ($1400, $1900, $2400, $2900, $3400), czas trwania rundy 1 min 55 sec (115 sec) oraz 40 sec do wybuchu bomby C4 (rozbrojenie trwa 5 sec z zestawem za $400 lub 10 sec bez zestawu). Ponieważ karabiny strony CT kosztują $2900 (M4A1-S) lub $3000 (M4A4) wobec $2700 za AK-47 po stronie T oraz $4750 za AWP, utrata rundy po resecie ekonomii na turniejach rangi Major z pulą $1,250,000 drastycznie zmienia prawdopodobieństwo utrzymania handicapu.
W grach MOBA prawdopodobieństwo wygranej na żywo zmienia się wokół ścisłych zegarów mapy. Zgodnie z oficjalną dokumentacją Dota2.com oraz danymi OpenDota.com, w Dota 2 owoce Lotus Pool pojawiają się co 3 min, teleportacja Twin Gate trwa 3 sec, runy mądrości (Wisdom Runes) pojawiają się co 7 min, Tormentor wchodzi do gry w 20 min, a Roshan odradza się w oknie 8 min – 11 min z czasem trwania Aegis of the Immortal równym 5 min (300 sec). W League of Legends (LoL Esports, gol.gg) Voidgrubs pojawiają się w 5 min / 6 min, płyty wież (Turret Plates) opadają w 14 min, smoki odradzają się co 5 min, a Baron Nashor pojawia się w 20 min i zapewnia wzmocnienie na 3 min (180 sec). Z kolei w Valorant VCT (playvalorant.com, VLR.gg) runda trwa 100 sec, timer Spike’a wynosi 45 sec, rozbrojenie trwa 7 sec (połowa 3.5 sec), ekonomia operuje od 800 do maksymalnie 9000 kredytów, a pula nagród Valorant Champions wynosi $2,250,000.
Zestawienie Oficjalnych Parametrów Gier dla Modeli Prawdopodobieństwa
| Tytuł Esportowy i Oficjalne Źródło | Parametry Ekonomii i Zegara Rundy | Timery Obiektów i Koszty Ekwipunku | Wpływ na Model Prawdopodobieństwa Live |
|---|---|---|---|
| Counter-Strike 2 (counter-strike.net / HLTV) | MR12 (24 rundy) · start $800 · bonus $1400–$3400 | M4A1-S $2900 · AK-47 $2700 · AWP $4750 · runda 115 sec / C4 40 sec | Określa ryzyko podwójnego eco po stronie CT i linie rund na Majorach ($1,250,000) |
| Dota 2 (dota2.com / OpenDota) | Tormentor 20 min · Wisdom Rune 7 min · Lotus 3 min | Roshan 8–11 min · Aegis 5 min (300 sec) · Twin Gate 3 sec | Wyznacza okna oblężenia bazy (High Ground) i skoki przewagi złota |
| League of Legends (lolesports.com / gol.gg) | Voidgrubs 5/6 min · Płyty wież 14 min | Baron Nashor 20 min · Buff Barona 3 min (180 sec) · Smok 5 min | Modeluje tempo niszczenia struktur oraz konwersję przewagi z Barona |
| Valorant VCT (playvalorant.com / VLR.gg) | Runda 100 sec · start 800 / limit 9000 kredytów | Spike 45 sec · rozbrojenie 7 sec (połowa 3.5 sec) · Champions $2,250,000 | Szacuje szanse na odbicie punktu (retake) i ekonomię kul umiejętności Ultimate |
Przykład Obliczeniowy Krok po Kroku i Zarządzanie Kapitałem (Quarter-Kelly)
Załóżmy, że analizujemy serię Best-of-3 na turnieju CS2 Major z pulą $1,250,000, w której Drużyna A jest wyceniona po kursie dziesiętnym 2.10, a Drużyna B po kursie 1.75. Najpierw obliczamy surowe prawdopodobieństwo implikowane: dla Drużyny A wynosi ono 1 / 2.10 = 47.62%, natomiast dla Drużyny B 1 / 1.75 = 57.14%. Suma obu stron daje 104.76%, co oznacza marżę operatora (overround) na poziomie 4.76%. Po usunięciu marży otrzymujemy uczciwe prawdopodobieństwa rynkowe (no-vig): 47.62% / 1.0476 = 45.46% dla Drużyny A oraz 57.14% / 1.0476 = 54.54% dla Drużyny B. Jeśli nasz model taktyczny — uwzględniający bilans map MR12 (24 rundy, $800 na start, bonus za porażki $1400–$3400) oraz potwierdzony pięcioosobowy skład — szacuje rzeczywiste szanse Drużyny A na 51.00%, podstawiamy P = 0.51 i Kurs = 2.10 do wzoru: EV = (0.51 × (2.10 – 1)) – (1 – 0.51) = 0.561 – 0.490 = +0.071, czyli +7.10% wartości oczekiwanej (+EV).
Stosując ułamkowe kryterium Quarter-Kelly (0.25x) dla przewagi +7.10% EV, otrzymujemy pełny ułamek Kelly’ego f* = ((1.10 × 0.51) – 0.49) / 1.10 = 6.45%, co po pomnożeniu przez 0.25 daje rekomendowaną wielkość pozycji równą 1.61% budżetu analitycznego. Taka dyscyplina chroni kapitał przed naturalną wariancją krótkich serii (115 sec na rundę w CS2, 40 sec zegara C4, 20 min do pojawienia się Tormentora w Dota 2 czy 100 sec rundy w Valorant VCT). Przed każdą analizą należy zweryfikować oficjalne składy (5 graczy podstawowych + 1 rezerwowy stand-in oraz 4 przerwy taktyczne po 30 sec) oraz standardy sprzętowe LAN (monitory 540 Hz / 1.85 ms i myszy 8000 Hz / 0.125 ms) w naszych serwisach.
Rzetelne modelowanie prawdopodobieństwa na żywo wymaga oparcia obliczeń na oficjalnych regułach producentów gier, a nie na domysłach. W Counter-Strike 2 oficjalny format MR12 wprowadzony przez Valve (counter-strike.net, Liquipedia CS2, HLTV.org) obejmuje 24 rundy regulaminowe (po 12 na połowę), budżet startowy $800 (800 USD), pięciostopniową drabinkę bonusu za porażki od $1400 do $3400 ($1400, $1900, $2400, $2900, $3400), czas trwania rundy 1 min 55 sec (115 sec) oraz 40 sec do wybuchu bomby C4 (rozbrojenie trwa 5 sec z zestawem za $400 lub 10 sec bez zestawu). Ponieważ karabiny strony CT kosztują $2900 (M4A1-S) lub $3000 (M4A4) wobec $2700 za AK-47 po stronie T oraz $4750 za AWP, utrata rundy po resecie ekonomii na turniejach rangi Major z pulą $1,250,000 drastycznie zmienia prawdopodobieństwo utrzymania handicapu. Załóżmy, że analizujemy serię Best-of-3 na turnieju CS2 Major z pulą $1,250,000, w której Drużyna A jest wyceniona po kursie dziesiętnym 2.10, a Drużyna B po kursie 1.75. Najpierw obliczamy surowe prawdopodobieństwo implikowane: dla Drużyny A wynosi ono 1 / 2.10 = 47.62%, natomiast dla Drużyny B 1 / 1.75 = 57.14%. Suma obu stron daje 104.76%, co oznacza marżę operatora (overround) na poziomie 4.76%. Po usunięciu marży otrzymujemy uczciwe prawdopodobieństwa rynkowe (no-vig): 47.62% / 1.0476 = 45.46% dla Drużyny A oraz 57.14% / 1.0476 = 54.54% dla Drużyny B. Jeśli nasz model taktyczny — uwzględniający bilans map MR12 (24 rundy, $800 na start, bonus za porażki $1400–$3400) oraz potwierdzony pięcioosobowy skład — szacuje rzeczywiste szanse Drużyny A na 51.00%, podstawiamy P = 0.51 i Kurs = 2.10 do wzoru: EV = (0.51 × (2.10 – 1)) – (1 – 0.51) = 0.561 – 0.490 = +0.071, czyli +7.10% wartości oczekiwanej (+EV).
W grach MOBA prawdopodobieństwo wygranej na żywo zmienia się wokół ścisłych zegarów mapy. Zgodnie z oficjalną dokumentacją Dota2.com oraz danymi OpenDota.com, w Dota 2 owoce Lotus Pool pojawiają się co 3 min, teleportacja Twin Gate trwa 3 sec, runy mądrości (Wisdom Runes) pojawiają się co 7 min, Tormentor wchodzi do gry w 20 min, a Roshan odradza się w oknie 8 min – 11 min z czasem trwania Aegis of the Immortal równym 5 min (300 sec). W League of Legends (LoL Esports, gol.gg) Voidgrubs pojawiają się w 5 min / 6 min, płyty wież (Turret Plates) opadają w 14 min, smoki odradzają się co 5 min, a Baron Nashor pojawia się w 20 min i zapewnia wzmocnienie na 3 min (180 sec). Z kolei w Valorant VCT (playvalorant.com, VLR.gg) runda trwa 100 sec, timer Spike’a wynosi 45 sec, rozbrojenie trwa 7 sec (połowa 3.5 sec), ekonomia operuje od 800 do maksymalnie 9000 kredytów, a pula nagród Valorant Champions wynosi $2,250,000. Stosując ułamkowe kryterium Quarter-Kelly (0.25x) dla przewagi +7.10% EV, otrzymujemy pełny ułamek Kelly’ego f* = ((1.10 × 0.51) – 0.49) / 1.10 = 6.45%, co po pomnożeniu przez 0.25 daje rekomendowaną wielkość pozycji równą 1.61% budżetu analitycznego. Taka dyscyplina chroni kapitał przed naturalną wariancją krótkich serii (115 sec na rundę w CS2, 40 sec zegara C4, 20 min do pojawienia się Tormentora w Dota 2 czy 100 sec rundy w Valorant VCT). Przed każdą analizą należy zweryfikować oficjalne składy (5 graczy podstawowych + 1 rezerwowy stand-in oraz 4 przerwy taktyczne po 30 sec) oraz standardy sprzętowe LAN (monitory 540 Hz / 1.85 ms i myszy 8000 Hz / 0.125 ms) w naszych serwisach.
Porównaj wyliczenia modelu z danymi na żywo w sekcjach EsportsSignal: Centrum Meczowe Live · Drużyny i Składy · Turnieje · Rankingi Graczy · Analityka Mety · Aktualności Esportowe.